W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje model naprzemiennej opieki nad dziećmi, któremu warto się bliżej przyjrzeć. Jest to rozwiązanie, które umożliwia obojgu rodzicom stały kontakt z dzieckiem. Wynika to z tego, iż dziecko na przemian przebywa raz u jego, a raz u drugiego rodzica. Tym samym żadne z rodziców nie traci kontaktu z dzieckiem. Jednakże do ustalenia pieczy naprzemiennej niezbędna jest współpraca między rodzicami, co niekiedy przysparza trudności. Ponadto rodzice muszą udowodnić, że jest to najkorzystniejsze rozwiązanie dla małoletniego, między innymi np. przedstawiając plan wychowawczy.
Największą zaletą opieki naprzemiennej jest brak zerwania kontaktów dziecka z którymś z rodziców, co może mieć miejsce w pozostałych przypadkach. Tym samym małoletni nie odczuwa tak intensywnie rozstania rodziców, gdyż spędza z nimi zbliżoną ilość czasu.
W przypadku pieczy naprzemiennej niezwykle istotnym zagadnieniem jest kwestia utrzymywania dziecka. Ze względu na szczególny sposób sprawowania opieki na dziećmi inaczej kształtuje się w danym przypadku zagadnienie alimentów. Ze względu na to, że rodzice sprawują opiekę w równym zakresie, w takim samym stopniu ponoszą też wydatki na dziecko. Co to zasady we wskazanych przypadkach Sąd orzeka, że kosztami utrzymania dziecka obciąża się oboje rodziców po połowie. Nie dochodzi wówczas do sprecyzowania żadnych kwot, a w gestii rodziców leży dojście do porozumienia co do większych wydatków.
Warto przy tym podkreślić, że opieka naprzemienna nie może być powodem unikania zobowiązania alimentacyjnego. Dlatego też w przypadku braku zgody pomiędzy rodzicami, co do kosztów utrzymania dziecka, bądź też w sytuacji dużej dysproporcji w dochodach rodziców sąd może wydać orzeczenie o alimentach. Określa wówczas konkretną kwotę, jaką jeden rodzic jest zobowiązany łożyć na dziecko. Głównym celem jest bowiem utrzymanie jednakowego poziomu życia dziecka u każdego z rodziców.
Wydając takie orzeczenie, Sąd weźmie pod uwagę ilość czasu, jaką każde z rodziców poświęca dziecku oraz możliwości zarobkowe każdego z rodziców. Na przyznanie alimentów przy opiece naprzemiennej ma więc szansę rodzic, który poświęca dziecku nieco więcej czasu, bądź też znajduje się w gorszej sytuacji finansowej. Oczywiście rodzice mogą również zawrzeć porozumienie, na podstawie którego jeden z rodziców zobowiązuje się przekazywać drugiemu określoną kwotę.
Warto pamiętać, że naprzemienne sprawowanie pieczy zapewnia lepszy kontakt dziecka z każdym z rodziców oraz możliwość równego podziału obowiązków, w tym kosztów utrzymania i wychowania dziecka.
Gdyby byli Państwo zainteresowani tematem opieki naprzemiennej zapraszamy do kontaktu.