Szanowni Państwo,
24 października 2024 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-347/23 rozstrzygnął, że kredytobiorcy, którzy zawarli umowę kredytu hipotecznego w celu sfinansowania zakupu jednej nieruchomości mieszkalnej w celu odpłatnego oddania jej w najem, nie tracą statusu konsumenta, o ile działali w celach niezwiązanych z ich działalnością gospodarczą lub zawodową. Zdaniem Trybunału, okoliczność, że kredytobiorca usiłuje osiągać dochody z zarządzania kredytowaną nieruchomością, nie może sama w sobie prowadzić do wyłączenia tej osoby z zakresu pojęcia „konsumenta”.
Powyższy wyrok całkowicie przekreśla powszechną jak dotąd argumentację banków, jakoby wynajem mieszkania wpisywał się w zakres prowadzenia działalności gospodarczej, co rzekomo miałoby wykluczać ochronę konsumencką przewidzianą prawem unijnym i krajowym
Omawiany wyrok stanowi potwierdzenie dotychczasowych interpretacji krajowych, w świetle których za konsumenta uznaje się osobę, która dokonuje transakcji niezwiązanej z jej działalnością gospodarczą. Zakup nieruchomości jako inwestycji nie może być traktowany jako działalność gospodarcza, o ile nie jest wykonywany w sposób zorganizowany i ciągły.
Co to dla Państwa znaczy? Mając kredyt „frankowy” czynny lub spłacony zaciągnięty na nieruchomość, która była wynajmowana – możecie dochodzić swoich praw przed sądem i posiadać jednakową ochronę co kredytobiorcy wykorzystujący nieruchomość wyłączenie na potrzeby mieszkaniowe dla rodziny.
Jeżeli posiadacie Państwo kredyt powiązany z walutą obcą – zapraszamy do kontaktu z Kancelarią: kancelaria@talarska.pl