Szybki kontakt

Zadzwoń do nas lub napisz

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 17:00 icon_widget_image Bydgoska 2/3J, 61-127 Poznań icon_widget_image +48 607 382 960
icon_widget_image kancelaria@talarska.pl

Pytania prejudycjalne dotyczące kredytów oprocentowanych stawką WIBOR w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej – czekamy na przełom? 

Szanowni Państwo,

postanowieniem z dnia 31 maja 2024 r. (sygn. akt I C 1226/23) Sąd Okręgowy w Częstochowie (najprawdopodobniej jako pierwszy sąd w Polsce) skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalne dotyczące kredytów złotowych oprocentowanych stawką WIBOR zmierzające do rozstrzygnięcia następujących kwestii:

  1. Czy przepisy dyrektywy Rady 93/13/EWG pozwalają na badanie postanowień umownych dotyczących zmiennego oprocentowania w oparciu o wskaźnik referencyjny WIBOR ?
  2. Czy zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 93/13/EWG klauzule umowy dotyczące zmiennego oprocentowania w oparciu o wskaźnik referencyjny WIBOR są sprzeczne z dobrą wiarą oraz skutkują nierównowagą praw i obowiązków stron umowy ze szkodą dla konsumenta z uwagi na niewłaściwe poinformowanie konsumenta odnośnie ryzyka zmiennej stopy procentowej?
  3. Czy zgodnie z przepisami dyrektywy Rady 93/13/EWG w przypadku uznania za nieuczciwe postanowienia umownego dotyczącego zmiennego oprocentowania w oparciu o wskaźnik referencyjny WIBOR możliwe jest dalsze funkcjonowanie umowy, w której wysokość oprocentowania kwoty kapitału kredytu będzie się opierała na drugim składniku ustalającym wysokość oprocentowania zawartym w umowie, tj. stałej marży banku?
Powyższe pytania prejudycjalne zostały zarejestrowane w Trybunale pod sygnaturą: C-471/24.

Aktualnie przed polskimi sądami toczy się już ok. 1000 spraw dotyczących wskaźnika referencyjnego WIBOR w umowach kredytowych. Wedle danych przedstawionych przez Związek Banków Polskich, do lipca 2024 roku zapadły 24 wyroki w tego rodzaju sprawach i wszystkie z nich były niekorzystne dla konsumentów. Niemniej jednak, tak jak orzeczenie Trybunału wydane w sprawie Państwa Dziubak
(C-260/18) stało się podstawą do unieważnienia licznych umów kredytu powiązanych z walutą obcą, tak ewentualna prokonsumencka odpowiedź Trybunału na przedstawione pytania może przynieść kredytobiorcom złotowym szansę na unieważnienie lub „odwiborowienie” zawartych przez nich umów kredytu.

Zastanawiasz się czy Twoja Umowa jest zgodna z prawem? Jeżeli masz kredyt zawierający postanowienia umowne dotyczące zmiennego oprocentowania w oparciu o wskaźnik referencyjny WIBOR – spłacasz go nadal lub został już spłacony, wyślij nam Umowę dokonamy jej analizy: wibor@talarska.pl
Zuzanna Kruszewska
asystent prawny