Szanowni Państwo,
od kilku lat w opinii publicznej mówi się o sukcesach, które odnieśli tzw. „frankowicze” w sporach
przeciwko bankom. Co jednak istotne, nie tylko umowy kredytu powiązane z walutą franka szwajcarskiego zostały obarczone wadami prawnymi. Znaczna część umów kredytu powiązanych
z innymi walutami obcymi – tj. m.in. z walutą EURO zawiera tożsame wady prawne, jak umowy frankowe, a zatem istnieje możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń przeciwko bankom również przez tego rodzaju kredytobiorców.
W sprawach dotyczących umów kredytu powiązanych z walutą obcą roszczenia kredytobiorców oparte są na fakcie wprowadzenia przez bank do wzorca umownego niedozwolonego mechanizmu denominacji/indeksacji. Na podstawie tego mechanizmu banki przyznały sobie w sposób jednostronny i arbitralny uprawnienie do dokonywania przeliczeń spłat rat kredytu uiszczanych przez kredytobiorców w oparciu o wewnętrzną tabelę kursową banku. Tym samym, banki wystawiły kredytobiorców „walutowych” na niczym nieograniczone ryzyko kursowe.
Opisane wady prawne umożliwiają dochodzenie przez kredytobiorców nieważności umowy kredytu oraz zwrotu wszelkich nienależnie uiszczonych przez nich rat. Po korzystnym wyroku (tj. po unieważnieniu umowy kredytu) kredytobiorca co do zasady rozlicza się z bankiem jedynie z kapitału udzielonego mu kredytu.
Co istotne, już samo wniesienie do sądu pozwu kwestionującego wadliwą umowę kredytu może znacząco poprawić budżet domowy kredytobiorców. Istnieje możliwość aby w pozwie (lub w dalszym piśmie procesowym w sprawie) zawrzeć wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia kredytobiorców o ustalenie nieważności umowy kredytu. Przychylne rozpatrzenie przez sąd tego rodzaju wniosku niweluje obowiązek uiszczania przez kredytobiorców rat tytułem wykonania spornej umowy kredytu aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.
Warto mieć na uwadze, że aktualnie wiele banków przedstawia kredytobiorcom, którzy zakwestionowali wadliwe umowy kredytu propozycje ugodowe, dające szanse na szybkie zakończenie sprawy. Niemniej jednak, każdą propozycję banku warto poddać ocenie profesjonalnego pełnomocnika, który dokona analizy propozycji ugodowej pod względem jej korzystności dla kredytobiorcy
w porównaniu z korzyściami wynikającymi z sądowego zakończenia sprawy.