Klienci reprezentowani przez Kancelarię w dniu 27 stycznia 2023r. podjęli decyzję o złożeniu pozwu przeciwko Santander Bank Polska SA, już dnia 14 lutego 2023 r. (walentynki) otrzymali błyskawicznie wydane postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia a następnie po rozprawie, która odbyła się w dniu 4 września 2023r. w dniu 28 września 2023r. poznali pozytywny wyrok Sądu Okręgowego w Poznaniu Wydział I Cywilny (postępowanie trwało tylko 8 miesięcy!). To bardzo szybkie postępowanie w porównaniu ze sprawami, które procedowane są nadal w I instancji od np. 2021r.
Sąd ustalił nieważność umowy i zasądził żądaną kwotę wraz z odsetkami i pełnymi kosztami procesu.
W ocenie sądu samo zastosowanie mechanizmu waloryzacyjnego, zakładającego przeliczenie kwot wypłaconego kredytu i wysokości rat kapitałowo-odsetkowych według kursów różnych walut nie jest co do zasady niezgodne z art. 69 prawa bankowego i to także w brzmieniu obowiązującym w dacie podpisywania przedmiotowej umowy. Umowa kredytu indeksowanego mieści się w ogólnej konstrukcji umowy kredytu bankowego i stanowi jej możliwy wariant. Zastosowanie konstrukcji przeliczeń pomiędzy walutą krajową i obcą w celu ustalenia wysokości świadczeń, co do których obowiązane są strony, nie narusza istoty umowy kredytu i mieści się w granicach swobody umów (por. wyrok SN z 11.12.2019r. VCSK 328/18, 22.01.2016r. I CSK 1049/14).
Sąd podkreśla, że ze względu na fakt, że walutą, w której określono wysokość kapitału, w której kredyt wypłacono, i w której miał on być przez powodów spłacany był złoty, strony łączyła w rzeczywistości umowa kredytu złotowego. Udzielony przez powodów kredyt nie może więc zostać potraktowany jako kredyt walutowy.Przeliczenie kwoty kredytu wyrażonej w PLN na CHF (indeksacja) służyło określeniu wysokości rat kapitałowo-odsetkowych w CHF, które następnie dla celów spłaty były przeliczane na PLN według kursu sprzedaży wyżej wymienionej waluty w dniu spłaty
Mimo, że jak wskazano powyżej umowa kredytu indeksowanego mieści się ogólnej konstrukcji kredytu i stanowi jej możliwy wariant, to mechanizm indeksacji zaproponowany przez pozwanego był na tyle wadliwy, że doprowadził do nieważności umowy z uwagi na jej sprzeczność z art. 3851 § 1 k.c.
Zarówno szybkość postępowania jak i pozytywne rozstrzygnięcie bardzo cieszy. Wyrok jest prawomocny.
Jeżeli posiadacie Państwo kredyt powiązany z walutą obcą – zapraszam do kontaktu z Kancelarią.