Szybki kontakt

Zadzwoń do nas lub napisz

icon_widget_image Poniedziałek - Piątek: 9:00 - 17:00 icon_widget_image Bydgoska 2/3J, 61-127 Poznań icon_widget_image +48 607 382 960
icon_widget_image kancelaria@talarska.pl
Image Alt
Artykuły

Wygrana z Bank Millennium! Ustalenie nieważności i zwrot zapłaconych rat! Posługiwanie się wzorcem umownym przez Bank.

Kolejna wygrana Kancelarii tym razem Bank Millennium. Sąd Okręgowy w Poznaniu ustalił, że Umowa o kredyt hipoteczny z 2006 r.  jest nieważna i zasądził od Banku równowartość zapłaconych rat. Klienci spłacali raty w złotówkach a następnie bezpośrednio w CHF. Co więcej kredyt w momencie wniesienia pozwu był spłacony i zamknięty. Sąd zasądził na rzecz Klientów Kancelarii kwotę 62.488,03 zł oraz 49.281,47 CHF wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie.

Bank udzielił naszym Klientom kredytu w złotówkach. Zgodnie z § 2 ust. 2 kredyt był indeksowany do CHF, po przeliczeniu wypłaconej kwoty zgodnie z kursem kupna CHF według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w Banku Millennium w dniu uruchomienia kredytu lub transzy. Po uruchomieniu kredytu lub pierwszej transzy kredytu wypłacanego w transzach bank miał wysyłać do kredytobiorców pismo informujące o wysokości pierwszej raty kredytu, kwocie kredytu w CHF oraz jego równowartości w PLN zgodnie z kursem kupna CHF według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w banku w dniu uruchomienia kredytu/transzy, przy czym zastrzeżono, że zmiany kursów walut w trakcie okresu kredytowania miały mieć wpływ na wysokość kwoty zaciągniętego kredytu

Przedmiotowy kredyt został udzielony w celu umożliwienia powodom nabycia prawa własności nieruchomości lokalowej na rynku wtórnym, kredyt miał być spłacany przez kredytobiorców wraz z odsetkami oraz opłatami i prowizjami wynikającymi z umowy i aktualnego cennika w oznaczonych terminach spłaty. Tak określone podstawowe prawa i obowiązki stron nie pozostawiały wątpliwości, że będąca przedmiotem sporu umowa, to umowa o kredyt.

Kredytobiorcy zobowiązali się spłacić kwotę kredytu w CHF ustaloną zgodnie z § 2 umowy kredytowej w złotych polskich, z zastosowaniem kursu sprzedaży CHF obowiązującego w dniu płatności raty kredytu, zgodnie z Tabelą Kursów Walut Obcych Banku Millenium S.A. (§ 7 ust. 1 umowy)

Zgodnie z § 2 pkt 19 regulaminu kredyt w walucie obcej to kredyt udzielony w PLN, indeksowany kursem waluty obcej według Tabeli Kursów Walut Obcych obowiązującej w banku.

Stosownie do § 3 ust. 1 i 2 regulaminu kredyt udzielany był w PLN, jednak mógł być indeksowany kursem waluty obcej na podstawie obowiązującej w pozwanym banku Tabeli Kursów Walut Obcych.

Zgodnie z art. 3851 § 1 k.c. postanowienia umowy zawieranej z konsumentem nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne). Nie dotyczy to postanowień określających główne świadczenia stron, w tym cenę lub wynagrodzenie, jeżeli zostały sformułowane w sposób jednoznaczny.  Natomiast w celu ustalenia, czy klauzula rażąco narusza interesy konsumenta, należy wziąć przede wszystkim pod uwagę, czy pogarsza ona jego położenie prawne w stosunku do tego, które, w braku odmiennej umowy, wynikałoby z przepisów prawa, w tym dyspozytywnych. Rażące naruszenie interesów konsumenta oznacza nieusprawiedliwioną dysproporcję, na niekorzyść konsumenta praw i obowiązków wynikających z umowy. Sąd ustalił, że poza wnioskowaną kwotą kredytu w PLN  kredytobiorcy nie mieli żadnego realnego i świadomego wpływu na treść postanowień umowy oraz załączników do umowy, a w chwili zawarcia umowy otrzymali gotowy dokument, z którym nie zapoznawali się wcześniej (nawet jeśli potencjalnie miała taką możliwość), w tym choćby z projektem umowy.

Sąd przyznał rację Kancelarii, że pozwany nie przedstawił powodom rzetelnej informacji w zakresie dotyczącym kosztów kredytu, albowiem pominięta została w umowie kwestia zastrzeżonego spreadu walutowego.

Klienci Kancelarii od początku konsekwentnie opierali swoje stanowisko na twierdzeniach o  nieważności umowy i oświadczyli, że są świadomi konsekwencji nieważności umowy.

Sąd ustalił podstawy do stwierdzenia nieważności umowy kredytu z 2006r., z uwagi na zawarte w niej niedozwolone klauzule umowne, po których wyeliminowaniu umowa nie może zostać utrzymana w mocy (art. 58 § 1 k.c.).

Powodowie (Klienci) wygrali proces w całości i z tego względu Sąd obciążył w całości kosztami procesu pozwanego.

Zastanawiasz się czy Twoja Umowa jest zgodna z prawem? Jeżeli masz kredyt powiązany do CHF w Banku Millennium – spłacasz go nadal lub został już spłacony, wyślij nam Umowę dokonamy jej analizy.

Monika Talarska-Szymczak

radca prawny